يكي از كار هاي مهمي كه در گاوداري ها بايد توجه و دقت زيادي در آن شود، نحوه ي صحيح زايمان و سخت زايي است.

زايمان يك مرحله ي بسيار مهم در سلامت گاو و گوساله است كه ارتباط زيادي با سلامت در آينده هم خواهد داشت. اجراي يك زايمان صحيح باعث مي شود گوساله فشار كمتري را موقع دنيا آمدن متحمل شود. گاو نيز روند بهبودي بعد از زايش را سريعتر مي گذراند. در آينده با مشكلات رحمي و سيستم توليد مثلي كمتري روبرو خواهد شد و در نتيجه آبستني بعدي گاو بدون تاخير و يك روند اقتصادي خوبي در پيش گرفته خواهد شد.

وقتي زايمان عالي به اتمام برسد، جفت گاو هم سريعتر و كامل خواهد آمد، كه نقش بسياري در سلامت رحم دارد. وقتي شما رحمي عفونتي داشته باشيد علارقم هزينه اي كه براي دارو خواهيد پرداخت بايد ضرري كه از عقب افتادگي آبستني بعدي متحمل مي شويد را هم حساب كنيد.

پـــــــــــــــــــــــــــــــــس بهترين گزينه براي جلوگيري از ضرري كه هم متحمل شما و هم متحمل گاو خواهد شد بايد يك زايمان بسيار خوب و عالي داشته باشيد.

امـــــــــــــــــــــــــــــــــا چگونه يك زايمان خوب داشته باشيم؟

ابتدا بايد به اين نكته توجه كنيم كه مورد زايمان براي تليسه است يا براي گاو ! زايمان در نحوه ي اجرا براي گاو و تليسه در كل يكسان است اما در جزئيات متفاوت است كه در ادامه به آن خواهيم پرداخت.

هميشه بهاربندي مخصوص براي نگهداري گاوهايي كه حدودا بيست روز به زايش آنها مانده در نظر بگيريد، از فرمولي براي جيره آنها استفاده كنيد كه بيشترين و مورد نظرترين مواد و املاح معدني كه نياز هاي گاو هاي آبستن سنگين را فراهم ميكند در آن وجود داشته باشد. كه براي اين كار مي توانيد از مهندسان كارشناس جيره نويس كمك بگيريد. اين جيره در رشد نهايي گوساله كمك بسياري ميكند.{در بخشي كه در رابطه با جيره در حال نوشتن آن هستم به اين مورد بطور كلي اشاره خواهد شد}

گاوي كه هنگام زايمان آن باشد، علائم ظاهري زيادي دارد. آمدن ترشحات شفاف، ترشحات خوني، قرمزي و بزرگ شدن واژن، رشد پستان و علائمي ديگر مانند غذا نخوردن،نشخوار نكردن، بي تاب بودن و بلند شدن و خوابيدن ممتد، ناله و نعره كشيدن و ...

هنگامي كه اين علائم را مشاهده كرديد سعي كنيد اطراف گاو را خلوت كنيد، خيلي به گاو نزديك نشويد و دورادور كنترل كنيد. بايد به ابن نكته دقت داشته باشيد مكاني كه گاو زايمان ميكند بايد تميز و عاري از هرگونه پهن باشد. مدتي بعد كيسه اي حاوي مايعات از واژن بيرون مي آيد. كمي بيشتر صبر كنيد به زودي خواهيد ديد كه سُم هاي گوساله هم بيرون مي آيد. در اين مرحله آرام به گاو نزديك شويد و همانطور كه در بخش توضيحات دارو ها گفته بودم، طبق دستور قبلي از داروي سنسي بلكس استفاده كنيد. البته اين دارو مراحل زايمان را آسان مي كند، اما به طور طبيعي گاو زايمان را انجام مي دهد اما به اعتقاد من استفاده از اين دارو بهتر است. {به زودي نتيجه استفاده از اين دارو را طي مصرف در يك سال برايتان منتشر خواهم كرد}

حالا كمي بيشتر صبر كنيد، كيسه ي حاوي مايعات مي تركد و همزمان با آن گاو زور زدنش را بيشتر ميكند و به ترتيب سر گوساله و سپس با چند زور ديگر گوساله كاملا متولد مي شود. اين تا به اينجاي كار.

گوساله ي متولد شده را از پاهاي عقب روي نرده اي با ارتفاعي حداقل 120 سانتيمتر آويزان كنيد طوري كه دستها و سر گوساله رو به پايين باشد. اين كار را براي مدت چند دقيقه انجام دهيد تا اگر هنگام زايمان گوساله از ترشحات خورده يا نفس كشيده بود خارج شود در ضمن اين كار باعث مي شود تا هنگام اولين تنفس مايعات و ترشحات وارد ريه گوساله نشود.

تمام موارد گفته شده نشان از يك زايمان طبيعي و خوب بود، اما هميشه زايمان خوب انجام نمي شود. در چنين مواقعي با رعايت نكاتي مي توانيد زايمان خوب و رضايت بخشي داشته باشيد.

براي مثال معمولا زايمان در اكثر تليسه ها با سخت زايي همراه است، البته اين مورد براي تليسه ها طبيعي است چون اين اولين زايمان آنهاست. اول خونسرد باشيد و از عجله پرهيز كنيد. معمولا تا مرحله اي كه سم هاي گوساله بيرون مي آيد براي تليسه ها مشكلي پيش نخواهد آمد. حتما از داروي سنسي بلكس استفاده كنيد. بين يك ربع تا بيست دقيقه به تليسه مهلت دهيد بعد از اين مدت به كمك تليسه برويد و با زور زدن حيوان شما از سم هاي گوساله بگيريد( ميتوانيد با طنابي نخي از بالاي مچ گوساله را ببنديد) و هماهنگ با زور زدن تليسه بكشيد، اين كار شما كمك زيادي به خروج گوساله ميكند. اگر ديديد كه اين كار شما هم اثري ندارد و گوساله بيرون نمي آيد خونسردي خودتان را حفظ كنيد و دوباره به مقدار دوز قبلي باز هم از سنسي بلكس استفاده كنيد. بازهم يك ربع تا بيست دقيقه مهلت دهيد و با زور زدن تليسه دوباره كشيدن را شروع كنيد. اين موضوع را در ذهن داشته باشيد كه اين سخت زايي بيشتر به دليل تنگ بودن لگن تليسه است. لگن تليسه در سن اولين زايش بافتي است و قابل انبساط است. شما با زور زدن هماهنگ بالاخره موفق خواهيد شد گوساله را متولد كنيد.

سخت زايي هايي اين چنين بيشتر براي گاوها خطرناكتر است تا در تليسه ها. دليل آنهم اينست كه شكل گيري لگن در گاوها استخواني شده و ديگر قابل انبساط نيست. معمولا چنين سخت زايي هايي در گاو بيشتر به خاطر درشت بودن گوساله است.

سخت زايي در گاوها و تليسه ها هميشه در واحد هاي دامپروري اتفاق مي افتد. سخت زايي ممكن است به شكل هاي زيادي شكل بگيرد. ميتواند در نحوه ي خروج گوساله باشد. ممكن است گوساله با پاهاي عقب بيرون بيايد، ممكن است يكي از دستها دور گردن پيچ بخورد، ممكن است دستها به طرف داخل خم شده باشد، ممكن است سر از ناحيه گردن به سمت چپ يا راست برگردد، ممكن است دهانه ي رحم پيچ خورده باشد، و يا ممكن است گاو زور بزند ولي گوساله وارد سرويكس ( كانال زايمان ) نشود و بسياري مواردي ديگر كه ميتواند عامل غير طبيعي داشته باشد.

 شما هرچه در انجام دادن زايمان تجربه ي بيشتري كسب كنيد بهتر ميتوانيد با سخت زايي ها روبرو شويد، البته بهتر است حتما اين كار را با نظارت و مشورت دامپزشك انجام دهيد.

باتشكر از همه ي شما و اميدوارم همواره موفق باشيد.

دوست كوچكتان "محمد رضا احمدي"

+ نوشته شده توسط محمدرضا احمدی در سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 20:22 |


Powered By
BLOGFA.COM